Jak nás cestování rozvíjí?

Já vím. Já vím. Sebe-rozvojových a sebe-poznávacích článků je na internetu hodně. Všechny poučky a moudré citáty známe nazpaměť. A ať už se dané rady a tipy snažíme ve svém životě zavádět více či méně (s většími či menšími úspěchy), dá to celkem zabrat. Kór, když je člověk ještě ke všemu na cestách!

Zkusme se ale zamyslet… Není to právě cestování, které nás samo o sobě rozvíjí, aniž bychom si to hned ze začátku uvědomovali? Vždyť přece cestování:

POSOUVÁ NAŠE HRANICE

Cestujeme-li, často překračujeme hranice – ať už jednotlivých obcí, zemí nebo kontinentů (cestování mezi planetami by taky nemuselo být úplně k zahození 🙂 ). Jsou to ale jediné hranice, které překračujeme?

Ať už jsme na cestách sami nebo s někým, je to výzva. Každý máme svůj charakter, zvyky, strachy a obavy. Pokud jsme na tu svou ulitku hodně zvyklí, bude pro nás svět za hranicemi o to větší oříšek. Ale o to víc se posuneme my sami, podaří-li se nám ho rozlousknout.

Od vyřízení administrativních věcí, přes komunikaci v cizím jazyce, po poznávání nových lidí a kultur. Seznam by byl nekonečný. Ale pokaždé, když jdeme do něčeho, co je mimo náš běžný režim, překračujeme především hranice vlastní. Stává se z nás bytost, o které jsme si možná ještě do nedávna mysleli, že jí přece nejsme. A my jsme to i přes to zvládli. 🙂

POMÁHÁ NÁM POZNAT SEBE SAMÉ

Zeptáme-li se lidí, proč vlastně cestují, většinou nám odpoví, že by chtěli poznat svět. Pokud se jich zeptáme znova, až se ze svých cest vrátí, možná by nám řekli, že poznali hlavně sebe samé. 🙂 Proč tomu tak je?

Když je člověk odkázán pouze sám na sebe a své vlastní schopnosti a možnosti, dozví se o sobě ledasco. I to, co o sobě ještě nevěděl. Nejen, že posouvá své hranice, ale především poznává, čeho všeho je schopný. Co všechno najednou dokáže zvládnout a ustát.

A tak se v nás rozvíjí víra v sebe samé. Lépe si uvědomujeme, že jsme to my, kdo má za náš život zodpovědnost a co si prostě neuděláme, to nemáme. Nacházíme větší sebedůvěru.

PŘINÁŠÍ NÁM SVOBODU A NADHLED

Kdo už má něco odcestováno, ví, že ne všechno, co je nám předkládáno médii, je takové i ve skutečnosti. Taky se na svých cestách člověk potká s kdekým a kdečím. Řeší kdeco. A velmi rychle začne chápat, že nejde-li o život, jde o … 🙂 A každý ví, že problém, který má řešení, přestává být problémem a stává se jen další výzvou. Dalším krokem k svobodnějšímu a zkušenějšímu já.

Vyměnit moudré knihy plné rad a tipů, jak poznat a projevit sami sebe nebo vyjít vstříc vlastnímu já skrz cestování? Odpověď nechám na vás. Ať už se rozhodnete pro cokoli, přeji vám, ať objevíte sílu a krásu vlastního já. Protože já už jsem holt taková. 🙂